Czy ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia pracownika
Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia przez ZUS
W trakcie naszej działalności wielokrotnie pojawiają się pytania ze strony pracodawców, czy ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia pracownika. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia zazwyczaj w przypadku, gdy świeżo zatrudniony pracownik otrzymuje wysokie wynagrodzenie, w szczególności w porównaniu z pozostałymi pracownikami. Do reakcji ZUS dochodzi najczęściej oczywiście, gdy taki pracownik choruje lub przechodzi na urlop macierzyński ( lub z innego powodu występuje o świadczenia z ZUS)
W takich sytuacjach ZUS może wydać decyzję, w której określi, że składki powinny być opłacane od innej niższej kwoty, a w konsekwencji również świadczenie z ZUSu będzie odpowiednio mniejsze.
W przypadku długotrwałych nieobecności (np. urlop macierzyński), licząc sumarycznie, ZUS może zaoszczędzić znaczne środki, wypłacając mniejsze świadczenie.
Taka praktyka ZUS znajduje oparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Przykładowo w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2009 r. sygn. akt: III UK 7/09
Sąd stwierdził:
Przyznanie rażąco wysokiego wynagrodzenie za pracę może być, w konkretnych okolicznościach, uznane za nieważne. Podstawą jest naruszenie zasad współżycia społecznego, polegające na świadomym osiąganiu korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych kosztem innych uczestników tego systemu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może więc kwestionować wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek, jeżeli okoliczności sprawy wskazują, że zostało wypłacone na podstawie umowy sprzecznej z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzającej do obejścia praw
Podobnie w wyroku z dnia 11 maja 2017 r. sygn. akt: II UK 211/16
Podmioty stosunków obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, które deklarują oderwane od rzeczywistości lub nierzetelne podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w celu uzyskania zawyżonych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, choćby w związku z macierzyństwem ubezpieczonej kobiety, obarcza ryzyko zweryfikowania nieekwiwalentnej – w porównaniu do nakładu pracy lub świadczonych usług oraz przychodów płatnika składek – podstawy wymiaru składek do wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek z określonego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Wskazana wyżej kategoria „sprzeczności z zasadami współżycia społecznego” jest bardzo często wykorzystywana przez ZUS w tego typu decyzjach. Zasada ta jest bardzo ocenna i daje pole do różnych interpretacji.
Od takiej decyzji przysługuje oczywiście odwołanie do sądu, które często jest skuteczne. Niestety, tego typu sprawy są bardzo indywidualne, dlatego zachęcamy do kontaktu, w celu analizy konkretnej sprawy i szans na jej skuteczne poprowadzenie.